Kāpēc nepieciešams veikt svara samazināšanu ar ķirurģijas palīdzību?
Pēc operācijas ne vien būtiski samazinās liekā ķermeņa masa, bet sagaidāma arī vispārēja veselības uzlabošanās – normalizējas holesterīna rādītāji, samazinās augsts asinsspiediens, cukura diabēts kļūst vieglāk kontrolējams un pastāv varbūtība, ka uz mūžu varēs atteikties no insulīnu samazinošajiem medikamentiem, mazinās locītavu sāpīgums, vieglāks kļūst miega apnojas sindroms.
Kura bariatriskās operācijas metode man ir vispiemērotākā?
Piemērotākais operācijas veids tiek atrasts kopā ar ārstu pēc tam, kad esat individuāli pārrunājuši situāciju, ārsts ir ieguvis datus par tavu veselības stāvokli, veicis visaptverošu fizisko apskati un dažādas laboratoriskās pārbaudes.
Vai atbilstu bariatriskās operācijas pacienta kritērijiem?
Bariatriskā operācija kā visefektīvākā ārstēšanās metode tiek noteikta vairākos gadījumos:
- esi vecumā no 18 – 65 gadiem. Atsevišķos gadījumos operācija tiek veikta arī cilvēkiem vecākiem par 65 gadiem;
- tavs ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir lielāks par 40. Jeb liekais svars ir 45 kg vīriešiem un 35 kg sievietēm;
- operāciju veic arī pacientiem ar zemāku ĶMI (35 – 39.9) ar nosacījumu, ka pastāv veselības problēmas, kuru tiešais iemesls ir aptaukošanās , piemēram, cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnojas sindroms vai locītavu sāpes;
- liekais svars ir vismaz 5 gadus;
- esi vairākkārt mēģinājis zaudēt svaru ar dzīvesveida maiņu, bet ieguvums bijis īslaicīgs;
- esi motivēts ilgtermiņā mainīt savus uztura un kustēšanās paradumus, atmest smēķēšanu;
- operācija var būt nepiemērota, ja pastāv smagi ēšanas traucējumi (bulīmija), smagas psihiatriskas saslimšanas, alkoholisms, smēķēšana;
- operācija netiek veikta, ja aptaukošanos izraisījusi smaga saslimšana, piemēram, audzēji.
Cik ilgs ir nogaidīšanas periods pirms operācijas?
No brīža, kad reģistrējies operācijai, līdz operācijas dienai paiet apmēram 12 nedēļas. Šajā laikā notiek regulāras vizītes pie ārsta un pakāpeniski tiek ieviesti jaunie uztura un kustēšanās paradumi.
Vai bariatrisko operāciju apmaksā valsts?
Bariatriskās operācijas cena ir sākot no 3150 eur. Valsts šīs izmaksas nesedz.
Ko nozīmē jēdziens „laparoskopiskā ķirurģija” jeb operācijas veikšana caur atslēgas caurumu („Keyhole surgery”)?
Laparoskopija ir minimāli invazīva ķirurģiskā metode. Laparoskopiskās operācijas veic, caur dažiem nelieliem iegriezumiem vēdera priekšējā sienā ievadot vēdera dobumā speciālus ķirurģiskos instrumentus un laparoskopu. Tas ir optisks instruments, kas aprīkots ar gaismas avotu un kameru un pārraida attēlu no vēdera dobuma uz monitoru, ļaujot ķirurgam veikt precīzu un salīdzinoši vieglu operāciju. Pēc šāda veida manipulācijām pacients parasti mazāk izjūt sāpes un ātrāk atveseļojas.
Cik ilgs ir atveseļošanās periods pēc operācijas?
Vidēji atveseļošanās ilgst 2 – 5 nedēļas. Atlabšanas ātrums atkarīgs no dažādiem faktoriem.
Cik daudz svara es zaudēšu pēc operācijas?
Tas, cik daudz un cik ātri pazudīs liekā ķermeņa masa, lielā mērā ir atkarīgs no operācijas veida, svara pirms operācijas, uztura un kustību rekomendāciju ievērošanas.
Kad ieraudzīšu pirmos rezultātus?
Pirmo divu nedēļu laikā pēc operācijas var zaudēt 5 – 10 kilogramus un mēneša laikā pat 15 – 20 kilogramus. Tas lielākoties atkarīgs no operācijas veida, svara pirms operācijas, uztura un kustību rekomendāciju ievērošanas.
Vai operācija notiks arī gadījumā, ja pirms tās esmu nokrities svarā?
Jā, tev vienalga tiks veikta kuņģi samazinošā manipulācija. Svara zudums pirms operācijas ir pat ļoti vēlams, jo tādā veidā samazinās aknu izmērs un ķirurgam ir vieglāk piekļūt vēdera dobumam.
Kādas ir galvenās uztura vadlīnijas pēc operācijas?
Pirmsoperācijas dienā tu drīkstēsi dzert tikai ūdeni. Pirmās 7 – 10 dienas pēc operācijs tavā ēdienkartē būs galvenokārt šķidrs un putrveida ēdiens, piemēram, dzērieni ar augstāku olbaltumvielu saturu, piens, jogurts, krēmzupas. Uztura plāni ir izstrādāti tā, lai tu nejustu izsalkumu. Pēc tam notiks pakāpeniska pāreja uz viegli sagremojamu ēdienu. Visas dzīves garumā ēdienkartē jāiekļauj produkti ar augstu olbaltumvielu saturu, jāpiedomā pie porcijas izmēra, ēšanas biežuma, ātruma, kārtīgas ēdiena sakošļāšanas. Papildus jālieto vitamīni un dažādi olbaltumvielām bagāti dzērieni (proteīna dzērieni).
Vai ir kādi pārtikas produkti, kuri man būs jāizslēdz no uztura uz visiem laikiem?
Rekomendējam atteikties no gāzētiem dzērieniem. Tie veido t.s. gaisa kabatas gremošanas traktā un tādēļ var nepietikt vietas uzturvielām bagātiem produktiem. Rieksti, popkorns un sarkanā gaļa (cūkgaļa, liellopu gaļa) var radīt problēmas un tos var ēst tikai smalki sakapātus un kārtīgi sakošļātus, lai atslogotu gremošanas trakta darbu. Arī apelsīni kārtīgi jāsakošļā. Visi pārtikas produkti ir jāsakošļā līdz ābolu biezeņa konsistencei. Ir svarīgi sekot rekomendētajam ēšanas plānam, kārtīgi sakošļāt ēdienu un beigt ēst, līdz ko sasniegta sāta sajūta.
Vai fiziskai aktivitātei turpmāk būs liela nozīme?
Labs un ilgnoturīgs rezultāts pēc operācijas ir tikai tiem pacientiem, kas ikdienā atrod laiku fiziskajām aktivitātēm. Operācijas rezultātā mazinās uzņemto kaloriju daudzums, savukārt fiziskā aktivitāte ir tas veids, kā uzņemtās kalorijas „iztērēt”. Sports ne vien uztur ķermeni labā formā, bet ilgtermiņā uzlabo arī sirds – asinsvadu veselību.
Kas notiks, ja nemainīšu ēšanas un kustību paradumus pēc operācijas?
Ja pēc operācijas atgriezīsies pie vecā, veselībai kaitīgā dzīvesveida, cietīsi no aptaukošanās un vienlaikus arī no dažādu uzturvielu deficīta.
Vai pēc operācijas varu plānot grūtniecību?
Pirmo 1 ½ – 2 gadu laikā pēc operācijas vēlams izsargāties no grūtniecības. Šis ir laiks, kad pastiprināta uzmanība jāpievērš ēšanas paradumu sakārtošanai, jāseko līdzi, vai tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas. Grūtniecības iestāšanās šajā laikā varētu pakļaut augli kādu uzturvielu deficīta riskam. Dažām pacientēm pielāgošanās laiks varētu būt vēl ilgāks, atkarībā no tā, vai ir sasniegts mērķa svars un ir pietiekama organisma apgāde ar uzturvielām.
Vai man būs nepieciešama plastiskā operācija, lai savāktu „lieko ādu”?
Lieko ādas kroku daudzums, īpaši vēdera apvidū, atkarīgs no vairākiem faktoriem:
- zaudētā svara (jo vairāk zaudēts, jo vairāk liekās ādas);
- vecuma (jaunākiem pacientiem ir labāka ādas plastika, nekā vecāka gada gājuma cilvēkiem);
- fiziskās aktivitātes (ādu tonizē arī dažādi vingrojumi vēdera apvidū esošajām muskuļu grupām, sākotnēji tie obligāti veicami fizioterapeita uzraudzībā);
- iedzimtība.
Liekā āda sejas, kakla, roku un kāju rajonā parasti parādās visiem, neatkarīgi no augstāk minētājiem faktoriem.
Kādi ir svaru mazinošās operācijas riski?
Nopietnas blaknes var radīt jebkāda veida ķirurģiska manipulācija, tomēr svaru mazinošajās operācijās komplikāciju risks saglabājas zems. Komplikāciju iespējamība ir niecīga, ja pacientam ir piemeklēta vispiemērotākā svaru mazinošā procedūra, pirms operācijas pacients ir zinošs par visām korekcijām, kuras tam būs jāveic „jaunajā dzīvē”, turklāt viņš ir arī augsti motivēts tās ieviest. Būtiski, ka operāciju veic zinošs un šajā jomā pieredzējis ķirurgs. Laparoskopiskās operācijas nemazina komplikāciju risku, bet galvenie šādas pieejas ieguvumi ir mazāks diskomforts pēc operācijas, īsāks uzturēšanās laiks stacionārā, ātrāka atgriešanās darbā un mazāka rētu veidošanās.
Kad pēc operācijas tikšu mājās?
Ja tiek veikta laparoskopiskā kuņģa apvada operācija, mazā kuņģa apvada operācija vai kuņģa piedurknes operācija, klīnikā parasti tiek pavadītas 1- 2 dienas.
Cik drīz pēc operācijas es varēšu piecelties un staigāt?
Gandrīz uzreiz pēc operācijas tev būs jāmēģina piecelties, nostāvēt un iespēju robežās arī pārvietoties. Nākamajā dienā un arī pēc tam nepieciešams staigāt vairākas reizes dienā. Visticamāk dodoties mājās tu jau būsi spējīgs pilnībā pats par sevi parūpēties, tomēr līdzcilvēkiem būtu jāpalīdz iepirkties, celt, nest un aizvizināt, kur nepieciešams. Smaga fiziskā slodze nav atļauta vēl 6 nedēļas pēc operācijas, savukārt staigāšana, mīšanās uz velotrenažiera un viegli mājas darbiņi ir pat ļoti vēlami. Ja ir iespēja šīs pirmās 6 pēcoperācijas nedēļas pavadīt mājās, to vajadzētu izmantot, lai ieviestu ikdienā jaunā dzīvesveida izmaiņas.
Kad drīkstēšu vadīt automašīnu?
Pie auto stūres vajadzētu sēsties tikai tad, kad beigts lietot narkotiskos pretsāpju medikamentus, kā arī jūties pietiekami stiprs un ātrs, lai reaģētu uz kādām negaidītām situācijām uz ceļa. Parasti cilvēks ir gatavs sēsties pie stūres 7 – 14 dienas pēc operācijas.
Vai es drīkstēšu atkal smēķēt pēc operācijas?
Nē. Mēs iesakām turpmāk atteikties no smēķēšanas. Vislabāk smēķēšanu ir atmest jau vismaz 8 nedēļas pirms operācijas. Tādā veidā tiek mazināts dažādu plaušu komplikāciju un lēnas dzīšanas risks. Ar smēķēšanu saistīto sarežģījumu dēļ pēcoperācijas periodā var nākties ilgāk uzturēties klīnikā un atsevišķos gadījumos tie var radīt fatālu iznākumu.
Vai taisnība, ka pēc operācijas izkrīt mati? Kā to novērst?
Jā! Matu izkrišana ir saistīta ar hormonālajām izmaiņām, kuras rodas straujā svara zuduma dēļ. Parasti matu izkrišana ir īslaicīga un mati ataug. Matu izkrišanas cēlonis var būt arī uzturvielu deficīts – tam jāseko līdzi un jāveic nepieciešamās korekcijas. Tajā skaitā var būt nepieciešamība papildus uzņemt kādu matiem un nagiem domātu vitamīnu kompleksu, kas satur B grupas vitamīnus, linsēklu eļļu, koenzīmu Q.
Kas ir „Dempinga sindroms” un kā no tā izvairīties?
Dempinga sindromu sauc arī par pārāk strauju kuņģa iztukšošanā sindromu. Pēc operācijas paiet laiks, kamēr pacients saprot, cik ātri viss apēstais no kuņģa nokļūst zarnās. Dempinga sindroms parādās tad, kad pārtika, sevišķi cukurs, zarnās no kuņģa nonāk pārāk ātri. Dempinga sindroms parasti parādās 10 – 30 minūtes pēc ēšanas. Simptomi var būt svīšana, bieža žāvāšanās, vēdera krampji, caureja, slikta dūša, eiforija, „taureņi vēderā”. Citiem simptomi var parādīties tikai 1-3 stundas pēc ēšanas. Citi izjūt gan agros, gan vēlos simptomus. Lai arī sajūtas ir nepatīkamas, tās neapdraud dzīvību. No šī sindroma var izvairīties, mainot ēšanas paradumus – piemēram, ēst mazākām porcijām un izslēgt produktus ar augstu cukura saturu (saldumus, medu u.tml.).