Kas ir patoloģiska aptaukošanās?

Visiem cilvēkiem, kuriem ir patoloģiska aptaukošanās, tā sākusies ar nelielu svara pieaugumu, kam laikus nav tikusi pievērsta uzmanība. Tāpēc patoloģiskas aptaukošanās kandidāts patiesībā var būt jebkurš cilvēks, kuram parādījusies liekā ķermeņa masa. Patoloģiska aptaukošanās ir nopietna saslimšana, kas ikdienā traucē pat normāli elpot un pārvietoties. Patoloģiski aptaukojies cilvēks ir pakļauts riskam saslimt ar cukura diabētu, augstu asinsspiedienu (arteriālo hipertensiju), miega apnojas sindromu, atviļņa slimību (gastroezofageālo refluksu, GERS), žultsakmeņu slimību, osteoartrītu, sirds slimībām un audzējiem.

Patoloģisko aptaukošanos nosaka, aprēķinot ķermeņa masas indeksu (ĶMI). ĶMI ir ķermeņa masas un auguma garuma proporcija. Normāls ķermeņa masas indekss atrodas robežā starp 20 – 25. Patoloģiska aptaukošanās tiek diagnosticēta:

 

  • ja cilvēka ķermeņa masa par 45 kilogramiem pārsniedz cilvēka ideālo svaru,
  • ĶMI ≥ 40
  • ĶMI ≥35 un veselības problēmas, kuru tiešais iemesls ir aptaukošanās, tajā skaitā cukura diabēts, augsts asinsspiediens, miega apnojas sindroms vai locītavu sāpes.

 

Ir trīs galvenās pieejas palielinātas ķermeņa masas ārstēšanai:

1) dzīves paradumu maiņa,

2) medikamentu lietošana un

3) bariatriskās operācijas.

Kā ārstēšanas pamatnosacījums noteikta konkrēta secība, proti, ārstēšana jāvirza pa pakāpienam uz augšu – jāsāk ar vispārējiem paradumu maiņas pasākumiem un medikamenti vai operācija jāpievieno tikai tad, ja iepriekšējā etapā ārstēšana bijusi nesekmīga (Danilāns, Doctus, 2008).

 

Bariatriskās operācijas pēc starptautiskajām vadlīnijām (Bariatric Surgery Clinical Practice Guidelines, 2013) tiek ieteiktas kā ārstēšanas iespēja pieaugušajiem ar aptaukošanos gadījumos, ja izpildās visi sekojošie kritēriji:

  • pacienta ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir:
  1. a) ≥ 40 kg/m2 bez blakusslimībām VAI
  2. b) ≥ 35 kg/m2 ar nopietnām blakusslimībām;
  • ir izmēģināti visi atbilstošie neķirurģiskie svara samazināšanas pasākumi, bet nav izdevies sasniegt vai uzturēt adekvātu, klīniski labvēlīgu svara zudumu > 6 mēnešus;
  • pacients ir saņēmis vai saņems profesionālu svara vadības konsultāciju pakalpojumu (komandā iekļauti ģimenes ārsti, psihologi, dietologi, uztura speciālistu u.c.), ir piemērots anestēzijas un operācijas veikšanai un ir gatavs uzņemties ilgtermiņa veselības uzraudzības saistības.

Bariatriskā ķirurģija ir ieteicama kā pirmās izvēles variants pieaugušajiem (nevis dzīvesveida izmaiņas un medikamentozā terapija) gadījumos, ja pacienta ĶMI ir ≥ 50 kg/m2 un pacienta veselības stāvoklis ļauj veikt ķirurģisku operāciju.