Laparoskopiskā kuņģa apvada operācija (Gastric Bypass Roux-en-Y)

Visu bariatrisko operāciju zelta standarts. Šī ir visbiežāk veiktā liekās ķermeņa masas samazināšanas operācija, turklāt ar visievērojamāko svara zudumu.

Operācijas laikā tiek samazināts kuņģa izmērs un panākta samazināta uzturvielu uzsūkšanās. Ķirurgs kuņģa augšdaļā izveido mazu kabatiņu (kuņģīti), kurai pievieno tievās zarnas vidējo daļu, izslēdzot no aprites visu lielo kuņģi un divpadsmitpirkstu zarnu. Stabils ķermeņa masas zudums tiek panākts, jo mazā kuņģa izmēra dēļ pacients apēd mazāk, ātrāk iestājas sāts. Turklāt viss apēstais neiet cauri divpadsmitpirkstu zarnai kā ierasts, bet sāk šķelties un uzsūkties apmēram 2 metrus tālāk, kad jaunajā „savienojuma vietā” sastopas ar gremošanas fermentiem. Jo vēlāk sākas šķelšanās un uzsūkšanās procesi, jo mazāk kaloriju un uzturvielu uzsūcas. Tajā skaitā tikai daļēji uzsūcas vairāki vitamīni (piemēram, B12, dzelzs) un tie pēc operācijas būtu periodiski jālieto visu turpmāko dzīvi.

 

Paredzamais  ķermeņa masas zudums – 60 – 80% liels liekā svara zudums pirmo 12-18 mēnešu laikā pēc operācijas.  Šī metode ir vispiemērotākā arī otrā tipa cukura diabēta pacientiem. Veselības rādītāji uzlabojas vēl pirms svara zuduma.

 

Jaunā kuņģa izmērs ir apmēram valrieksta vai mazas olas lielumā, un sākotnēji tam vajag vien 30 – 60 gramus uztura, lai tas būtu pilns. Ar laiku kuņģa tilpums palielināsies līdz 250 – 300 ml. Salīdzinot  – normāla izmēra kuņģī vietas pietiek pat 1,35 kilogramiem pārtikas. Kas notiek ar atlikušo kuņģa daļu pēc operācijas? Tas paliek turpat organismā un darbojas, neskatoties uz to, ka visu turpmāko dzīvi paliks tukšs. Esam ieraduši domāt, ka kuņģis ir tikai apēstās pārtikas rezervuārs. Tam ir arī vairākas citas  tikpat svarīgas funkcijas – kuņģa skābes ražošana,  gremošanas fermentu un hormonu sekrēcija.  Visi šie procesi turpinās, neskatoties uz to, ka kuņģī vairs nenonāk barība, jo procedūras laikā netiek skarti asinsvadi, kas apasiņo kuņģi. Arī divpadsmitpirkstu zarna turpina izdalīt ierastos gremošanas fermentus, neskatoties uz to, ka barības uzsūkšanās procesi tajā vairs nenotiek.