Pacientu stāsti

Lailas stāsts: Laila Bērza (vārds mainīts) ir 25 gadus veca sieviete, kura dzīvo Rīgā.
2017. gadā viņai tika veikta bariatriskā operācija.

Cik ilgi Jūs bijāt korpulenta?

Kopš sevi atceros, vienmēr esmu bijusi apaļa meitene. Problēmai sāku pievērst uzmanību, kad biju pubertātes vecumā, tad man bija 12 gadi.

Kas liekā svara problēmā bija grūtākais?

Svara problēma man vienmēr ir bijusi sāpīgā lieta, it īpaši pusaudžu gados. Kad biju maza, es par to daudz nedomāju, bet, jo lielāka es kļuvu, jo vairāk mana pašcieņa samazinājās. Pusaudžu gados es biju viegls izsmiekla mērķis – man šķiet, ka biju visu joku temats. Jutos neveikli, ja gāju garām puišu baram vai vienkārši viena pati ejot pa ielu.

Es jutos nekomfortabli arī no estētiskā viedokļa, it īpaši, kad ar draudzenēm kopā gājām uz veikalu. Tad nepielaikoju nevienu apģērbu, tāpēc, ka jau zināju – neviens apģērbs man nederēs.

Īpaši slikti jutos tad, kad tiku salīdzināta ar manu māsu, kura vienmēr ir bijusi tieva un ļoti skaista. Arī mazāk tuvu un pazīstamu cilvēku lokā bija grūti kaut kur iziet,  jo vienmēr jutu, ka tieku rūpīgi novērota un izpētīta, kamēr ēdu.

Godīgi sakot, es joprojām strādāju pie sevis un savas pašapziņas, jo psiholoģiskās rētas ir palikušas, un šo visu ir grūti aizmirst. Tomēr kopš operācijas beidzot jūtos labi!

Ko tu darīji visus šos gadus, lai zaudētu svaru?

Kad man bija 14 gadi, vecāki aizgāja pie mana ģimenes ārsta parunāt par manu problēmu. Kā variantu ārsts ieteica diētu, kuru es pamēģināju vienu reizi, bet bez kādiem veiksmīgiem rezultātiem. Tad pamēģināju vēl arī citas dažāda veida diētas, bet nekas nelīdzēja. Par nožēlu viss svars atgriezās atpakaļ, pat vairāk.

Vai Jums ir citas veselības problēmas izņemot korpulenci?

Jā, diemžēl liekais svars ietekmēja manus ceļus, kas noveda līdz meniska plīsumam 2014.gadā.

Kas lika Jums veikt operāciju? Kas Jums par to izstāstīja?

Tas bija garš process. Neviens ārstējošais ārsts, arī ģimenes ārsts pirms operācijas nebija man ieteicis bariatrisko operāciju. Ņemot vērā manu vecumu – es toreiz biju vēl nepilngadīga –ārsti stingri iebilda pret jebkādām operācijām.

Pavērsiena punkts bija tas, ka caur draugiem satiku meiteni, kura izstāstīja savu operācijas stāstu. Viņa bija tā, kas mani nosūtīja pie ārsta, kurš, savukārt, ieteica man apdomāt bariatrijas operāciju pacientiem ar lieko svaru

Kas lika Jums izlemt par labu operācijai?

Tas nebija viegls lēmums. Es ilgi domāju, pirms pierakstīties pie ārsta. Taču ārsta kabinetā man viss tika sīki un smalki paskaidrots, un es pieņēmu lēmumu, ka operēšos. Dažbrīd gan šaubījos un domāju, vai esmu izdarījusi pareizo izvēli, vai tiešām nevarēja kaut kā citādi un vajag šo “radikālo” un “neatgriezenisko” operāciju. Manuprāt visiem bariatriskajiem pacientiem ir bijušas šādas šaubas.

Cik laimīga Jūs esat redzot rezultātu?

Kad gāju uz pirmo vizīti pie ārsta, es svēru 136.5 kg. Tagad sveru tikai 90 kg! Es zaudēju 46.5 kg vienā gadā un esmu ļoti laimīga par rezultātu!

Lai sasniegtu savu ideālo svaru, man vajadzētu zaudēt vēl 10 kg. Protams, straujais svara zudums ar laiku kļūst lēnāks, taču esmu droša, ka spēšu sasniegt savu ideālo svaru. Jāteic gan, ka šis ceļš ir bijis ne bez grūtībām – gan emocionālām, gan psiholoģiskām – bet tas viss ir atmaksājies.

Tagad, kad eju pie uztura speciālista, vairs neesmu noraizējusies kā tas bija pirms operācijas. Es ēdu visu un dzīvoju veselīgi! Jūtu, ka esmu beidzot pārņēmusi vadību pār savu dzīvi.

Vai šajā laikā Jūs atbalstīja ģimene un draugi?

Jā, viņi mani atbalstīja. Mana mamma gan sākumā bija nobijusies, kā kā jau māte. Savukārt tēvs mani atbalstīja no sākuma līdz beigām, bez kādām šaubām. Daži no maniem draugiem atbalstīja, kāds nosodīja mani un manu izvēli, jo tā esot “šmaukšanās”. Lai nu kā, esmu pārliecināta, ka tas bija pareizais lēmums.

Vai ir grūti saglabāt sasniegtos operācijas rezultātus? Kā Jūs iegūstat informāciju par svaru?

Pēc manas pieredzes, rezultātu saglabāt nav grūti, taču pie tā ir jāstrādā. Es ēdu maz no visa kā, ēdu veselīgi un sabalansēti, tagad arī vingroju un sportoju, ko nevarēju agrāk.

Vai esat apmierināta ar dzīvi, salīdzinājumā ar laiku pirms operācijas?

Mana dzīves kvalitāte ir būtiski uzlabojusies. Esmu pamanījusi uzlabojumus gan psiholoģiskā, gan emocionālajā līmenī. Esmu daudz atvērtāka  cilvēkiem. Nejūtu, ka cilvēki mani vēro, un nebaidos fiziski piepūlēties vai kāpt kalnā. Patiesībā sakot, tagad man ir prieks to darīt!

Vai Jūs ieteiktu bariatrisko operāciju draugiem vai cilvēkiem ar aptaukošanās problēmām?

Protams! Atceros, ko teica mans ķirurgs: aptaukošanās ir sabiedrībā pieņemta lieta. Tomēr tā nav jābūt. Vēlos teikt citiem, lai nebaidās! Nekaunieties par savu izvēli, nebaidieties runāt par operāciju. Mana un jūsu pieredze var palīdzēt lauzt aptaukošanās stereotipus. No sirds varu teikt, ka nav labākas sajūtas par sasniegto mērķi un spēju saglabāt to laika gaitā!