Fiziskā slodze

Lielākoties visiem cilvēkiem ar smagu aptaukošanos ir grūti uzsākt jebkāda veida fiziskās aktivitātes, jo pastāv dažādas veselības problēmas – grūti elpot, sāp ceļu locītavas un mugura, sirds „netur”. Pēc operācijas fiziskā slodze būs pavisam iespējama misija! Tā ir pat obligāti nepieciešama, lai zaudētu pēc iespējas vairāk liekā svara un veselīgo ķermeņa masu izdotos arī ilgtermiņā saglabāt. Fiziskajai slodzei ir jākļūst par dzīves rutīnu! Atceries, ka fiziskā aktivitāte nav tikai iešana uz trenažieru zāli un svaru cilāšana vai maratonu skriešana. Ir dažādi fiziskās aktivitātes veidi, un kāds no tiem noteikti sagādās prieku un pozitīvu atkarību. Lai atrastu īsto, pajautā sev – kas tev īsti patīk? Uzmanīgi! Fiziskā slodze jāievieš pakāpeniski!

 

Kāpēc fiziskā slodze ir svarīga?

 1. Palielina enerģijas patēriņu („dedzina” kalorijas).
 2. Palielinās muskuļu masa (arī tie patērē vairāk kalorijas).
 3. Palīdz samazināt asinsspiedienu.
 4. Uzlabo garastāvokli un pašvērtējumu.
 5. Uzlabo imūnsistēmu.
 6. Stiprina kaulus.
 7. Atbrīvo no stresa.

 

Vienīgais veids, kā pieradināt savu organismu pie regulāras fiziskās aktivitātes, ir ievērojot šos noteikumus:

 

 • sāc lēnām,
 • izvirzi reālus mērķus,
 • apbalvo sevi,
 • padzeries,
 • lieto olbaltumvielas.

 

Šādā veidā kustība kļūs par tavu rutīnu!

Uzturoties klīnikā

Gandrīz uzreiz pēc operācijas tev būs jāmēģina piecelties, nostāvēt un iespēju robežās arī pārvietoties. Nākamajā dienā un arī pēc tam nepieciešams staigāt vairākas reizes dienā. Pastaigas uzlabos pašsajūtu. Turklāt šī nelielās pastaigas būs pirmie soļi, lai attīstītos pieradums.

 

Visticamāk dodoties mājās tu jau būsi spējīgs pilnībā pats par sevi parūpēties, tomēr līdzcilvēkiem būtu jāpalīdz iepirkties, celt, nest un aizvizināt, kur nepieciešams. Smaga fiziskā slodze nav atļauta vēl 6 – 12 nedēļas pēc operācijas, savukārt staigāšana, mīšanās uz velotrenažiera un viegli mājas darbiņi ir pat ļoti vēlami. Ja ir iespēja pirmās 4 pēcoperācijas nedēļas pavadīt mājās, to vajadzētu izmantot, lai pielāgotos jaunajam dzīvesveidam.

 

4 nedēļas pēc operācijas

Ieteicama viegla fiziskā aktivitāte.  Tu iespējams jūtīsies noguris, bet vienalga ir svarīgi celties un pārvietoties. Staigā pa māju, ja vari, kāpelē pa trepēm. Peldbaseinu var sākt apmeklēt 3 – 4 nedēļas pēc operācijas.

 

5 – 6 nedēļas pēc operācijas

Ja ārsts, tevi apskatot, devis „zaļo gaismu”, vari palielināt savu fizisko aktivitāti. Tā varētu būt mierīga slodze uz velotrenažiera, slīdceliņa, slēpošanas trenažiera, rosīgāki mājas darbiņi. Peldbaseina apmeklējumus var uzsākt 3 – 4 nedēļas, skriešanu – 4 – 5 nedēļas pēc operācijas.

 

Uzturošā fāze jeb kustība kā dzīvesveids

Šajā fāzē fiziskajai aktivitātei ir pakāpeniski jākļūst par ikdienas rutīnu.

Tievēšanas periodā fiziskajai slodzei ir jāvelta 30 minūtes 3 x nedēļā. Dienā nepieciešamo kustību daudzumu var sasniegt vairākos piegājienos. Vēlāk tās jau var būt 45 minūtes mērenas fiziskas slodzes 5 reizes nedēļā. Mērķis ir 250 minūtes mērenas fiziskās slodzes nedēļā.

 

Kad sasniegta vēlamā ķermeņa masa un organisms pie fiziskās slodzes pieradināts, sportiskajām aktivitātēm nepieciešams veltīt 60 – 90 minūtes dienā (vai vismaz 5-6 reizes nedēļā). Mērena fiziska slodze ir kāpšana pa trepēm, riteņbraukšana, darbošanās dārzā, dejošana, peldēšana, ūdens aerobika, nūjošana vai staigāšana. Nav tādas ideālās fiziskās slodzes! Tev ir jāatrod sava vismīļākā nodarbe, un, kamēr līdz tai nonāk, bieži vien paiet laiks.